Rodičovská dovolená 2024
Rodičovská dovolená navazuje na dovolenou mateřskou, ovšem před nástupem na ni si můžete u svého zaměstnavatele nejdříve dočerpat zbývající řádnou dovolenou a až následně nastoupit na rodičovskou. Na rodičovskou dovolenou mohou nastoupit i oba rodiče, nicméně příspěvek v tomto případě pobírá pouze jeden z nich.
Délka rodičovské dovolené
O rodičovskou dovolenou může požádat otec i matka dítěte, a to až do 3 let věku dítěte; se souhlasem zaměstnavatele je možné ji prodloužit o neplacené volno až do 4 let věku dítěte. Doba rodičovské dovolené může být i kratší. V případě, že se rozhodnete si rodičovskou dovolenou prodloužit, zaměstnavatel je povinen vám vyhovět, ale pouze do 3 let věku vašeho dítěte.
Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek se poskytuje jednomu z rodičů, který se o dítě v příslušném měsíci denně stará, rodiče se tedy mohou v péči střídat, opět však nejdéle do 3 let věku dítěte. Jeho výše u dětí narozených nebo převzatých od 1.1.2024 je aktuálně 350 000 Kč při narození jednoho dítěte, popřípadě 525 000 Kč, narodí-li se dvě a více dětí. Příspěvek se vyplácí měsíčně v částce, kterou si rodiče mohou sami zvolit, maximálně však 53 910 Kč na jedno dítě. V praxi to znamená, že maminka se čtyřicetitisícovým příjmem si může vybrat rodičovský příspěvek nejrychleji za 13 měsíců a jeho měsíční výše bude 28 tisíc korun. Maminka se stotisícovým příjmem může příspěvek vybrat během 7 měsíců a dosáhne tak na zmíněných 53 910 korun měsíčně. Výše příspěvku v posledním měsíci je v obou případech nižší, aby odpovídal celkové částce příspěvku, na který má maminka nárok.
Příspěvek vyplácí úřad práce a změny ve výši čerpání lze provádět vždy po třech měsících.
Pokud nastoupíte na další mateřskou dovolenou dříve, než stihnete vyčerpat celý rodičovský příspěvek, může si požádat o jednorázové doplacení zbývající částky.
Stejná pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku platí také pro rodiče pracující jako OSVČ.
Stejná pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku platí také pro rodiče pracující jako OSVČ.
Práce během rodičovské dovolené
Během čerpání rodičovského příspěvku může zaměstnanec pracovat u stejného zaměstnavatele a na stejný typ smlouvy, může také požádat o zkrácení úvazku a zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. V tomto případě zaměstnavatele nežádá o rodičovskou dovolenou, pouze si vyřídí rodičovský příspěvek.
Pokud rodič podepíše smlouvu s jiným zaměstnavatelem, neměl by opět vykonávat stejnou činnost bez souhlasu současného zaměstnavatele, u kterého čerpá rodičovskou dovolenou.
Pokud rodič během rodičovské dovolené pracuje a zároveň pobírá rodičovský příspěvek, nemůže dítě mladší dvou let navštěvovat žádné oficiální školské zařízení více než 92 hodin měsíčně (4 hodiny denně).
V období rodičovské dovolené, kdy rodič nevykonává žádné zaměstnání či činnost, nelze zároveň čerpat nemocenskou.
Pracující rodiče
Skloubit pracovní život s osobním není jednoduché. Pokud navíc pečujete o děti, čas strávený s rodinou se stává prioritou. Je dobré vědět, že jako rodiče (matka i otec dítěte) máte nárok na práci na zkrácený úvazek, pokud v tom nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Do 1 roku dítěte by neměl být rodičům přikazován přesčas (i v případě, kdy druhý z rodičů čerpá mateřskou/rodičovskou dovolenou). Do 8 let věku dítěte byste měli jednotlivě odsouhlasit každou pracovní cestu, na kterou vás zaměstnavatel vysílá, a to i když jste s pracovními cestami souhlasili již v pracovní smlouvě.
Stále častěji si zaměstnavatelé uvědomují potřeby zaměstnanců s rodinami. Péči o děti zaměstnancům ulehčují i flexibilní pracovní dobou, home office anebo stále častěji využívanějšími zkrácenými úvazky.
Nečetli jste předchozí článek? Shrnuli jsme v něm to nejdůležitější, co potřebujete vědět k mateřské dovolené.