Jak poznám, že je na čase změnit práci

V České republice jsou lidé oproti západu mírně konzervativnější, nejčastěji mění práci po čtyřech až pěti letech. S rostoucím věkem loajalita často stoupá, naopak mladí se nebojí měnit častěji. Už jsme si zvykli na to, že pracovních nabídek je na trhu velké množství a uváženým rozhodnutím o změně práce vlastně až tolik neriskujeme. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak poznáme, zda bychom se neměli porozhlédnout, jaké další možnosti se pro nás na trhu práce nabízí.

1. Profesionální stagnace a nedostatek prostoru pro osobní růst

Zastáváte již roky stejnou pozici a máte pocit, že jste se v poslední době nic nového nenaučili? Zapřemýšlejte, jak jsou na tom ostatní kolegové ve vaší společnosti – je například jejich kariéra důkazem toho, že firma podporuje kariérní růst? Jaká školení jste v poslední době absolvovali a měli jste možnost získané dovednosti aplikovat v praxi? Dokáže ve vás vaše práce vyvolat nadšení a zdravou profesionální zvídavost? Pokud nemáte na tyto otázky uspokojivé odpovědi a vaše práce se stala jednotvárnou, repetitivní a chybí vám vyhlídky na lepší a zajímavější zítřky, pak jistě přišel čas poohlédnout se po jiných příležitostech.
 

2. Střet hodnot

Každá společnost vyznává nějaké určité hodnoty a v ideálním případě hledá do svého týmu lidi, kterým je tento hodnotový systém blízký. Lidé ale přicházejí a odcházejí, mohou se měnit i priority firem. Pokud vám firemní kultura přestala vyhovovat, může docházet k názorovému nesouladu nebo dokonce konfrontačním situacím. Možná tedy bude lépe, pokud se poohlédnete pro firmě, která vám bude názorově a kulturně bližší.
 

3. Finanční důvody

Mzda jednoznačně a dlouhodobě patří k nejčastějším důvodům, proč lidé mění místa, velmi vzácně je ale důvodem jediným. Nejste se svým ohodnocením spokojení? Udělejte si nejprve malý průzkum. Jak jsou na tom lidé s obdobnou délkou zkušeností, kteří pracují na obdobné pozici jako vy? Poptejte se ve svém okolí, mezi známými či v rodině, využít můžete i dostupné mzdové průzkumy nebo online srovnávače mezd, jeden najdete i na našich stránkách zde. Vezměte v úvahu také lokalitu a obor firmy, protože i to může hrát ve výši ohodnocení významnou roli. Pokud vám z vašeho zkoumání jednoznačně vyjde, že jste podhodnoceni, můžete se zkusit poohlédnout po novém zaměstnavateli, jehož mzdová nabídka bude lépe vyhovovat vašim zkušenostem, přínosu a potřebám.
 

4. Přetrvávající nepohoda a stres

Je v celku běžné, že pokud nás čeká v práci náročný úkol, potýkáme se s určitou mírou nervozity. Pokud vás ale stres, obavy a nepohoda ochromují s železnou pravidelností, budí vás v noci, máte tendenci prokrastinovat a do práce odcházíte se staženým žaludkem, něco je opravdu špatně. Pokud se domníváte, že se právě tímto směrem ubíráte, zkuste nejprve otevřít tento problém na pracovišti. Nenajdete-li uspokojivé řešení, které by vám ulevilo, je na místě začít s hledáním nového uplatnění, které vám přinese nejen kariérní uspokojení, ale také radost a klid.
 

5. Dlouhodobá únava, pocit vyčerpání a syndrom vyhoření

Vaše práce je nejen zdrojem vašich příjmů, měla by vám také v ideálním případě přinášet pocit osobního uspokojení, pocit sounáležitosti, kariérní satisfakci. Domů možná přicházíte unavení, ale svým způsobem spokojení, a neměla by vám chybět energie na to, abyste se věnovali rodině a svým zálibám. Všichni ovšem máme lepší a horší dny.
Pokud ale cítíte každý den vysokou míru vyčerpání, která nepříznivě ovlivňuje váš osobní život a jen velmi těžko hledáte pracovní motivaci, je na čase přijmout opatření. Jedním z nich může být i nová práce.
 

6. Osobní neshody a špatná pracovní atmosféra

Jednoduchým faktem je, že atmosféra na pracovišti je jedním z klíčových faktorů, kterým hodnotíme naši spokojenost v práci. Nemusíte být s každým nejlepší kamarád, ale tým nejbližších kolegů, se kterými pracujeme a náš přímý nadřízený jsou osoby, se kterými bychom měli umět dobře vyjít. Pokud je ovšem atmosféra ve firmě nebo v týmu toxická, s vaším nadřízeným se takřka nelze domluvit a jeho očekávání jsou nerealistická, asi nebudete mít jinou možnost než jít o dům dál.
 

7. Vaše pracovní vytížení má vliv na vaše zdraví

Už jsme se tohoto tématu dotkli v předchozích bodech, ale dojde-li k situaci, že se vaše pracovní vytížení, stres a únava promítne negativně na vašem fyzickém nebo duševním zdraví, je třeba jednat. Je důležité, abyste v tuto chvíli byli k sobě zcela upřímní. Co by vám pomohlo, abyste se cítili lépe? Ideální samozřejmě je, pokud vám dokáže vyjít vstříc váš zaměstnavatel. Je v zájmu vás obou, abyste byl/a v dobré zdravotní kondici. Pokud se na vašem pracovišti změna provést nedá, měli byste upřednostnit své zdraví a zvážit pracovní místo, které vám poskytne lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a podpoří váš wellbeing.
 

8. Naslouchejte svým instinktům

Někdy ve vás může převládnout pocit, že ač je zdánlivě všechno v pořádku, hlodá ve vás určitá pochybnost, zda opravdu děláte to, co chcete a zda jste spokojení. V tomto případě není rozhodně na místě hned druhý den přijít do práce a hodit na stůl výpověď, ale zachovat chladnou hlavu a s důkladným rozmyslem zvážit své další možnosti. Možná budete chtít zkusit nový obor, možná jiný typ úvazku, možná se chcete pustit do podnikání nebo získat zkušenost v zahraničí, příležitostí je mnoho. Vaše intuice bývá obvykle správná, je tedy na místě jí naslouchat. Jen je potřeba každý další krok domyslet i se všemi důsledky, které mohou nastat.
 
 
Pracovní svět je plný příležitostí a štěstí přeje připraveným. Nová práce znamená nové možnosti, nové příležitosti, nové zkušenosti, nové kontakty, nové známosti. Pokud váháte, zda je vaše práce pro vás skutečně stále tou pravou, ověřte si, co se právě teď nabízí, třeba vás nová pozice posune v kariéře o další krok dopředu.

Spojte se s námi na sociálních sítích

    

 
Hledáte novou práci? Prohledávejte v našich nabídkách nebo se spojte s jedním z našich odborných konzultantů.