Co je třeba mít na paměti při vytváření nové HR strategie

Report Hays: "The Future of Work"

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, nízká produktivita, potřeba optimalizovat náklady nebo rychlý rozvoj umělé inteligence jsou jen některé z výzev, kterým čelí moderní svět práce. Je proto potřeba, aby zaměstnavatelé pečlivě analyzovaly své dosavadní kroky a provedli změny, které mohou zabránit případným krizím nyní i v budoucnu. Jak vytvořit efektivní personální strategii organizace?
 
Měnící se svět práce nutí mnoho organizací zaujmout flexibilní a inovativní přístup ke strategii řízení lidských zdrojů. Dlouhodobé plány vypracované před několika či desítkami let již rozhodně nestačí. Seznamte se proto s prvky, které je třeba vzít v úvahu při vytváření nové strategie.
 

Vícerozměrný přístup

 
Personální strategie je velmi důležitým prvkem a základem úspěchu firem. Jde totiž o co nejlepší využití a péči o zdroje zaměstnanců, kteří jsou páteří firmy. Inovativní a flexibilní plány pro zaměstnance dnešních společností by měly vycházet z posouzení rizik a dopadů vnějších i vnitřních faktorů, které firmu ovlivňují. Pokud právě pracujete na vylepšení personální strategie vaší společnosti, má smysl zvážit tyto tři perspektivy a vyváženě se jim přizpůsobit. Co by se především mělo zohlednit v novém přístupu?
 
  • Perspektiva makroprostředí: inflace, měnící se legislativa, klimatická krize.
  • Technologická perspektiva: rozvoj a dopad umělé inteligence, DEX (Digital Employee Experience), tj. digitální zkušenost zaměstnanců, investice do inteligentních environmentálních řešení
  • Perspektiva zaměstnanců: rozmanité pracovní modely, iniciativy v oblasti rovnosti a diverzity, rozvoj kompetencí
 

Bližší informace ke každé z perspektiv získáte v globálním reportu Hays „The Future of Work“.

Pohled na makroprostředí

 
I když některé vnější faktory jednoduše nemůžete ovlivnit, je užitečné vědět, jak mohou ovlivnit vaši společnost. Řádná příprava a plánování vám nepochybně pomohou připravit se na výzvy, které před vámi stojí. Report společnosti Hays „The Future of Work“ představuje klíčové prvky perspektivy makroprostředí, které se podle ředitelů a vrcholových manažerů vyplatí zohlednit v nové personální strategii.
 
1. Inflace
Nestálost ekonomické situace v posledních několika letech za sebou zanechala nejistotu. Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s jejími dopady, je důkladně se zabývat riziky, včetně úvěrů, zvyšování inkasa a pochopení struktury příjmů společnosti. Důležité je zamyslet se nad ziskovostí a výdaji, které snad lze do určité míry snížit.
 
2. Legislativa
S rychlým rozvojem technologií začíná být nutné sladit strategii společnosti s novou legislativou. To se týká takových oblastí podnikání, jako je využívání umělé inteligence, modely práce na dálku (včetně konceptu „práce odkudkoli“) nebo najímání zaměstnanců ze zahraničí. V důsledku toho je nezbytné, aby společnost měla k dispozici nejlepší právní a daňové odborníky. Abyste optimalizovali náklady na jejich získání, můžete zvážit možnost outsourcingu služeb.
 
3. Klimatické změny
Podle zprávy společnosti AON „2023 Weather, Climate and Catastrophe Insight“ způsobily přírodní katastrofy v roce 2022 celosvětově ztráty ve výši 313 miliard dolarů. V důsledku toho by mělo být pro společnosti prioritou provádět udržitelnější operace. Nejenže to bude mít pozitivní dopad na životní prostředí, ale má to také potenciál přilákat do společensky odpovědných firem nové zaměstnance, kteří stále více dbají na etiku podniků, do nichž nastupují.
 

Technologická perspektiva

 
Technologický pokrok je hnací silou mnoha změn ve světě práce. Jejich tempo vyžaduje rychlá, ale promyšlená rozhodnutí. Pro pracovníky v řídících a vedoucích pozicích je zásadní, aby dokázali identifikovat a pochopit inovace, které umožní rozvoj firem a vyšší produktivitu zaměstnanců. Seznamte se s dalšími třemi faktory, ke kterým je potřeba přihlédnout při vytváření nové personální strategie.
 
1. Umělá inteligence
Generativní nástroje umělé inteligence v posledních letech ukázaly, kolik opakujících se a rutinních úkolů lze zadat automatizovaným programům. Zaměstnanci toho chtějí využít, aniž by se obávali, že je umělá inteligence připraví o práci. Ve světě však stále není dostatek odborníků v této oblasti a mnoho společností dosud nezavedlo zásady pro využívání umělé inteligence na pracovišti. Proto stojí za zvážení zavést do firem programy technické rekvalifikace či zvyšování kvalifikace a vypracovat vhodná pravidla a předpisy pro práci s UI, aby se zmírnila rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti a duševního vlastnictví.
 
2. DEX - digitální zkušenost zaměstnanců
Obliba práce na dálku a fenomén takzvaných „digitálních nomádů“ znamená, že zaměstnavatelé jsou postaveni před výzvu poskytnout svým zaměstnancům co nejlepší zkušenosti při interakci s firemními technologiemi. Klíčová je nejen podpora inovací nebo zvýšení kybernetické bezpečnosti, ale také péče o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců pracujících na dálku, pro které může být obtížnější po osmi odpracovaných hodinách vstát od stolu a věnovat se osobním záležitostem. V této souvislosti by mělo své využití „právo být offline“, o kterém se již nějakou dobu diskutuje.
 
3. Investice do inteligentních ekologických řešení
Podle průzkumu společnosti Accenture se více než třetina organizací na celém světě zavázala k dosažení čistých nulových emisí. Naproti tomu až 93 % z nich tohoto cíle nedosáhne, pokud do roku 2030 nezdvojnásobí tempo snižování emisí. Zaměstnavatelé by se proto měli přiklonit k investicím do chytrých řešení, jako je instalace solárních panelů na střechy kancelářských budov a výrobních zařízení nebo nákup energeticky úsporného a účinného osvětlení.
 

Pohled zaměstnanců

 
Povaha vztahu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, stejně jako fungování světa práce, se navždy změnila. Rozvoj alternativních modelů práce a zaměstnávání, nové zdroje talentů a vstup nové, mladší generace na trh s sebou táhnou příležitosti i výzvy.
 
Chcete-li se dozvědět více o třech faktorech v této oblasti, které by měly být zohledněny ve vaší nové personální strategii, stáhněte si report společnosti Hays „The Future of Work“.
00

Spojte se s námi na sociálních sítích

    

 
Hledáte novou práci? Prohledávejte v našich nabídkách nebo se spojte s jedním z našich odborných konzultantů.

 
Jak se pohybuje vaše mzda ve srovnání s aktuálními daty z pracovního trhu? Zjistěte v našem online srovnávači mezd