Práce ze zahraničí - benefit, který mění pracovní trh

V dnešní době se stále více zaměstnanců zajímá o možnost pracovat na dálku, a to nejen z domova, ale i ze zahraničí. Tento trend, známý jako “remote work” nebo někdy i jako “digitální nomádství”, přináší řadu výhod nejen pro zaměstnance, ale také pro zaměstnavatele. Jedná se v současné době o velmi atraktivní benefit, který může zvýšit spokojenost a produktivitu zaměstnanců, a zároveň také posílit jejich loajalitu.
 
Nejčastěji bývá pro práci ze zahraničí využíváno období letních dovolených a také období prosince a ledna, kdy zaměstnanci cestují za svými blízkými, aby společně strávili svátky. Firmy, které tuto možnost nabízejí, se stávají atraktivnějšími pro talentované pracovníky z celého světa. Možnost pracovat ze zahraničí nabízejí často například IT společnosti, finanční instituce, centra sdílených služeb nebo obecně nadnárodní společnosti a korporace.
 

Za jakých podmínek je možné pracovat z ciziny?

Pokud zaměstnanec zvažuje práci na dálku ze zahraničí, je důležité se seznámit s podmínkami jednotlivých zemí a zjistit si u svého zaměstnavatele, zda mu ve vybrané lokalitě pracovat umožní – zde se zohledňují například bezpečnostní rizika, časová pásma a podobně. Je třeba si také zajistit potřebná víza a pojištění, tato povinnost obvykle zůstává v režii zaměstnance. Podmínky pro práci ze zahraničí se mohou lišit v závislosti na firmě a zemi, ze které zaměstnanec pracuje. Obecně platí, že zaměstnanci musí mít jasně definované podmínky práce na dálku. Tyto podmínky jsou většinou sepsány ve smlouvě o práci ze zahraničí. Součástí smlouvy je povinnost zaměstnance uhradit si cestovní pojištění, zajistit si řádné pracovní podmínky a stabilní připojení k internetu nebo dodržovat bezpečnost práce. 
 

Jak dlouho je možné pracovat ze zahraničí?

 Práce ze zahraničí bývá vždy časově omezena, některé společnosti nabízí dva týdny, jiné až tři měsíce s případnou možností rozdělit tento benefit i na více časových úseků. Doba pobytu je ale omezena tak, aby zaměstnanci nevznikla povinnost platit daň z příjmu v navštěvované zemi, což je podle současné legislativy 180 dní v roce. 
 

Kdo může pracovat ze zahraničí?

Práce ze zahraničí bývá nejčastěji využívána zaměstnanci – cizinci, kteří tímto způsobem mohou trávit více času s rodinou a nemusí tak být časově omezeni počtem dní řádné dovolené v průběhu roku. Tento benefit je ovšem stále více oblíbený i mezi českými pracovníky, kteří chtějí skloubit cestování s prací. Oblibu získal také mezi externími pracovníky, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, ale poskytují své služby jako OSVČ a povaha jejich práce umožňuje poskytovat své služby na dálku – ať už jde o IT pracovníky, nebo například správce sociálních sítí nebo copywritery.
 
 
Zvažujete-li pracovat ze zahraničí, je dobré mít na paměti, že pokud se v jedné zemi EU zdržujete déle než 6 měsíců v roce, budete tam považován za daňového rezidenta. To znamená, že vám vznikne povinnost odvádět daň z příjmu, který v této zemi pobíráte. Nezapomeňte také zohlednit bezpečnostní situaci v dané lokalitě, pakliže cestujete do vzdálenějších lokalit, mějte na paměti časové zóny a nezapomeňte si prověřit stabilitu a dostupnost internetového připojení.
 
A jako zaměstnavatel – pokud to povaha vaší činnosti umožňuje, zvažte zavedení benefitu práce na dálku i ve vaší společnosti. Jeho velkou výhodou je, že se k němu nevážou žádné další náklady, jedinou potřebnou investicí je čas, který věnujete sestavení dohody o podmínkách vzdálené práce. Vaši zaměstnanci tuto možnost jistě ocení.

Klára Antošová

Associate Manager, Hays Czech Republic
Profil autora na LinkedIn

 

00

Spojte se s námi na sociálních sítích

    

 
Hledáte novou práci? Prohledávejte v našich nabídkách nebo se spojte s jedním z našich odborných konzultantů.

 
Jak se pohybuje vaše mzda ve srovnání s aktuálními daty z pracovního trhu? Zjistěte v našem online srovnávači mezd